Bechtěrevova nemoc - logo

Bechtěrevova nemoc

Mám to?

Bechtěrevova nemoc - Mám to?

Základní informace

Ankylozující spondylitida, někdy také označovaná jako Bechtěrevova choroba, se projevuje především bolestmi a ztuhlostí páteře. První příznaky se obvykle objevují mezi 20. a 30. rokem života. Ankylozující spondylitida se projevuje tzv. zánětlivou bolestí zad, která začíná postupně, obvykle je nejhorší v noci nebo po ránu a zmírňuje se při pohybu. Tato zánětlivá bolest je většinou chronická a trvá déle než tři měsíce. Někteří nemocní mohou mít také další projevy onemocnění, mezi které patří především bolesti pat, otoky a bolestivost kloubů nebo oční zánět, který se projevuje bolestí, zarudnutím a neostrým viděním.

Jak poznat příznaky

Řada nemocných dostává k odborníkům pozdě, v průměru to může být až za 7–8 let od počátku symptomů, což je problém, protože sice neexistuje terapeutický přístup, který by onemocnění vyléčil, ale jak moderní farmakologické přístupy, tak instrukce, jak se k onemocnění chovat, a nácvik nutných denních pohybových aktivit mohou nemocným výrazně ulevit, zpomalit postup choroby a zabránit vývoji nevratných změn. Lepší informovanost o existenci nemoci a o jejích příznacích může napomoci ke zkrácení období do diagnózy.
Pokud trpíte bolestmi zad, které trvají déle než tři měsíce, mají zánětlivý charakter a začaly ve věku do 45 let, pak je vhodné navštívit svého praktického lékaře. Začátek onemocnění ve vyšším věku je vzácný, a pokud je choroba zjištěna v pozdnějším věku, jde obvykle o pozdní diagnózu již dříve vzniklého onemocnění.
Praktický lékař na základě vašich obtíží posoudí doplnění dalších vyšetření a následně zváží odeslání na revmatologii.

Existuje test, který zjistí ankylozující spondylitidu?

Co to znamená, když mluvíme o zánětlivé bolesti zad? Bolest zad může být způsobena různými mechanismy, většinou jsou mechanického původu. Tedy dojde-li například k výhřezu meziobratlové ploténky, prolomení obratle nebo k mírnějším mechanickým posunům, k zablokování a podobně. Tyto bolesti se většinou zmírňují klidem a teprve po jejich zmírnění nastupuje pomalá rehabilitace. Zánětem způsobená bolest má výrazně odlišné charakteristiky.

Nejčastější otázka revmatologa směrem k pacientovi kvůli zjištění zánětlivé povahy nemoci míří na bolest, která se objevuje v brzkých ranních hodinách a která donutí nemocného vstát a trochu si zacvičit, přičemž v mnoha případech je možné poté pokračovat ve spánku. Bolest je většinou lokalizována do oblasti bederní páteře a do hýždí, přičemž strany se mohou střídat. Tento typ „zánětlivé bolesti“ souvisí pravděpodobně s bolestivým nahromaděním zplodin zánětu během noci, kdy nedochází k jejich rozptýlení vlivem pohybu.

Ankylozující spondylitidu nelze zjistit žádným jednoduchým testem nebo vyšetřením. Při podezření na toto onemocnění může lékař provést vyšetření zánětlivých parametrů v krvi (sedimentace nebo C-reaktivní protein). Hodnoty zánětlivých ukazatelů nemusejí ale být zvýšené u všech nemocných s ankylozující spondylitidou, navíc příčin jejich zvýšení může být celá řada včetně různých infekcí. Z krve lze také zjistit přítomnost antigenu HLA-B27. Ten představuje rizikový faktor pro vznik onemocnění, ale sám o sobě neprokazuje přítomnost ankylozující spondylitidy. Většina lidí s pozitivitou HLA-B27 onemocnění nemá a nikdy nedostane a na druhou stranu u části nemocných není tento antigen přítomen. K posouzení změn na kloubech a kostech se běžně užívá rentgenové vyšetření, za určitých okolností je třeba doplnit vyšetření magnetickou rezonancí k průkazu aktivity zánětu.
Průkaz diagnózy ankylozující spondylitidy vzniká jako skládačka na základě klinických projevů a vyšetření lékařem a s přihlédnutím k laboratorním, rentgenovým a dalším výsledkům. Tuto diagnózu by měl určovat odborník – revmatolog.

Test na zánětlivou bolest zad

Zánětlivá bolest zad se diagnostikuje u pacientů, u nichž je chronická bolest v zádech přítomna alespoň po dobu tří měsíců a kteří splní alespoň čtyři z následujících pěti kritérií:
Test na zánětlivou bolest zad
Věk začátku bolesti méně než 40 let
Test na zánětlivou bolest zad
Pomalu nastupující začátek bolesti
Test na zánětlivou bolest zad
Zlepšení po cvičení
Test na zánětlivou bolest zad
Bolesti neustupují po odpočinku
Test na zánětlivou bolest zad
Noční bolest
(se zmírněním, když nemocný vstane z postele)

Co mi budou dělat?

  1. odebrání anamnézy - osobní anamnéza (operace, úrazy, porody, užívané léky, alergie), rodinná anamnéza (jestli je dané onemocnění nebo podobné v rodině)
  2. vyšetření pohybového systému (hybnost páteře, změny na kloubech, atd...)
  3. rentgenové vyšetření (rentgen páteře a kloubů)
  4. v některých případech sonografické vyšetření
  5. v některých případech vyšetření magnetickou rezonancí
  6. laboratorní testy (odběry krve)

Partneři projektu

Odborní partneři
Revmatologický ústavČeská revmatologická společnost
Sponzoři
NovartisNextforceUCBBiogen
menu-circlecross-circle