Ankylozující spondylitida (AS) i její neradiografická forma (neradiografická forma axiální spondyloartritidy, nr-axSpA) se projevují již v časné dospělosti a doprovázejí nemocné po celý život. Zvláště v reprodukčním věku nabývá na významu otázka, jak onemocnění ovlivňuje možnosti založení rodiny.
V souvislosti s AS a nr-axSpA se na správném průběhu těhotenství a porodu podílejí dva faktory, a to onemocnění samotné a léčba AS/nr-axSpA. V posledních letech byly vydány rozsáhlé studie z národních registrů revmatických onemocnění ze Švédska a Norska zabývající se průběhem těhotenství u žen trpících axiální spondyloartritidou (AS i nr-axSpA).
Prozatím nejsou známy informace o tom, že by axiální spondyloartritida (axSpA) významně ovlivňovala schopnost početí. Norská studie sledovala 442 nemocných s axSpA, které chtěly počít dítě. U většiny došlo k početí bez obtíží během několika měsíců. U 32 % byla délka trvání „snažení“ více než rok a pouze 7 % nemocných s axSpA potřebovalo léčbu fertility. S delší dobou, než došlo k plánovanému otěhotnění, je spojována zejména delší doba trvání nemoci. Nebyla prokázána souvislost mezi aktivitou onemocnění nebo léčbou a delší dobou do plánovaného početí. K faktorům, které zhoršovaly možnosti otěhotnění, patřily vyšší věk ženy, kouření a bezdětnost.
Během těhotenství nastává u každé ženy řada hormonálních, ale i imunitních změn. Navíc, v průběhu těhotenství musí pohybový systém zvládat větší nápor, který je dán zvyšováním tělesné hmotnosti, změnou těžiště těla v důsledku rostoucího bříška a dalšími faktory. U žen s axSpA tak může být ovlivněn průběh onemocnění.
Nejvíce informací je k dispozici u žen, které trpí ankylozující spondylitidou. Je známo, že u části žen s AS dochází během druhého trimestru, přibližně od 20. týdne těhotenství, ke zhoršení bolestí a ranní ztuhlosti. Vyšší aktivita onemocnění je pak spojena nejen s možným poškozením kloubů u matky, ale i s horším průběhem těhotenství, jako je předčasný porod, nízká hmotnost a nezralost novorozence. Ke zhoršení axSpA během těhotenství dochází zvláště u těch žen, které měly při početí vyšší aktivitu onemocnění.
Komplikace v těhotenství se mohou vyskytovat frekventněji u nemocných s axSpA než u zdravých žen. Jedná se nejčastěji o gestační diabetes, preeklampsii a infekce. Ženy s AS mívají většinou vyšší počet porodů vedených císařským řezem (a to jak naplánovaných, tak urgentních během normálního porodu). Způsob vedení porodu by měl být vždy výsledkem dohody mezi matkou a porodníkem. Porodník musí mít k dispozici veškeré informace o zdravotním stavu a tíži AS: zejména závažné změny na páteři a kyčlích nebo postižení plic mohou ovlivnit průběh porodu. Na rozdíl od zdravých žen jsou ženy s axSpA ohroženy vyšším rizikem předčasného porodu a je u nich i riziko nižší hmotnosti novorozence a jeho nezralosti. Doposud nebyl celosvětově zjištěn významný rozdíl mezi výskytem genetických vad u žen s AS v porovnání se ženami zdravými.
I když bývá popisována vyšší aktivita během druhého trimestru a horší funkční schopnosti během třetího trimestru, po šesti týdnech po porodu dochází ke zlepšení obou parametrů. Bohužel až u 60 % nemocných s axSpA může dojít k relapsu onemocnění.
Další informace lze najít na: www.flora.cz, www.tlukotsrdce.cz, www.srdcevkondici.cz/, www.aktivityprozdravi.cz/, www.vimcojim.cz/, www.vyzivaspol.cz/
Rizikové faktory pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy jsou velmi dobře známy velké části veřejnosti (viz tabulku).
Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění můžete ovlivnit svým přístupem ke svému zdraví:
Rozvoj osteoporózy patří k nejčastějším komorbiditám nemocných trpících axSpA/AS. Řadu faktorů, které jsou spojovány se vznikem osteoporózy, ovlivnit nelze (věk, naše geografická oblast). Mnohé však ovlivnit lze správnými režimovými opatření – dostatečným pohybem, pobýváním na čerstvém vzduchu a slunci, vyvarováním se alkoholu a kouření. Ze stravovacích návyků je nejdůležitější dbát na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D a omezit příjem potravin, které mohou snižovat vstřebávání vápníku, nebo naopak podporovat jeho vylučování (tabulka).